"Роди се звезда" - изпепеляваща история за любовта
- Кали
- Apr 5, 2019
- 2 min read
Здравейте! Пролетта дойде, умората също. Вчера, танцувайки си бачата на парти, неочаквано за мен, тръгна песента „Shallow“ от филма „Роди се звезда“. Ако не сте го гледали, то със сигурност сте чували поне част от саундтрака. Именно песента „Shallow“ грабна не само Оскар, а Лейди Гага и Брадли Купър бяха номинирани в един куп категории.
Да започнем от самото начало. “A star is born” е четвърти римейк на филм от 1937 с Джанет Гейнър (1954 с Джуди Гарланд, а през 1976 излиза версия и с Барбра Стрейзънд) . Доста пъти чувах въпроса „Това биографичен филм за Лейди Гага ли е?“ – не, не е… но играе сякаш ролята наистина е писана за нея. Режисьор, а също и в главна мъжка роля е Брадли Купър.
Сюжетът накратко: Джаксън Мейн е кънтри звезда, алкохолик и на път да изгуби слуха си. Той чува Али да пее в бар и магията се случва. Благодарение на него тя изгрява, става известна и получава славата, за която винаги си е мечтала. Но когато се роди една звезда, друга трябва да залезе…
Чух, прочетох и видях море от суперлативи – не само от фенове, но и от критици, но може би ще ви разочаровам, заявявайки фактът, че филмът изобщо не ме спечели. Музиката наистина беше добра, особено песента „Shallow“, която продължавам да си припявам. Химията между Брадли и Гага беше феноменална и смея да кажа, че за мен може би тя спаси филма. Имах чувството, че гледам най-тривиалната история на момиче, пътят му към славата и страдащ алкохолик.
Въпреки, че сюжетът не може да се похвали с нещо оригинално, ми хареса развитието на героите не само като двойка, но и като индивидуални личности, въпреки липсата на изненади, от каквото и да е естество. И Брадли и Гага притежават чар и харизма, но заедно са магия. Музиката, както споменавам за пореден път, изигра ключова роля. Хареса ми, че любовта им беше без клиширани фрази и прекалена драма.

Обобщено, филмът определено няма да попадне в класацията ми топ 50, но има неща, които не мога да отрека, че са добри. Ще ми се да се даваше по-голям шанс и поле за изява на оригиналните сценарии, вместо да гледаме поредния римейк или десетата част, на някоя поредица. Риск печели, риск губи – май във филмовата индустрия последните години не залагат на късмета...
Comments